شهر زیتونی من

اعوذ بالله من نفسی و لسانی و بصری و قلبی و الشّیطانِ العینِ الرّجیم

شهر زیتونی من

اعوذ بالله من نفسی و لسانی و بصری و قلبی و الشّیطانِ العینِ الرّجیم

فضای مجازی و نظام ارزشی امپریالیسم رسانه1

يكشنبه, ۸ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۵۵ ق.ظ

پرسش: منظور از امپریالیسم رسانه ای چیست؟ اگر از مخلوق خدا شاکر نباشیم از خدا هم شاکر نخواهیم بود. چرا امریکا را شیطان بزرگ می خوانند مگر همین آمریکا خدماتی مانند اینترنت را به ملل مختلف و ما هدیه نداده است؟ چرا بزرگان دین، ورود فرهنگ غرب از شاه راه اینترنت را تهاجم می دانند و از این پیشرفت و تمدن استقبال نمی شود؟

پاسخ: امپریالیسم به نظامی گفته می شود که به خاطر اهداف نظامی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی می خواهد از مرزهای ملی و قومی خود تجاوز کند و سرزمین ها و ملت ها و اقوام دیگر را زیر سلطهٔ خود درآورد و آنها را مدیریت کند و بر آنها نظارت کند. [1] امپریالیسم برای جهانی شدن سیطره اش، جهت رسیدن به مقاصد خود متناسب با شرایط و مقتضیات زمانی، زبانی، نژدای، فرهنگی، ارزشی و. . . ابزارهای مختلفی استفاده می کنند. مانند طعمه ماهی گیری که به ظاهر لطف به ماهی است ولی ابزاری برای صید ماهی ها، فروش یا خوردن آنهاست. ذهن ما غالبا به محسوسات و ملموسات عادت دارد. با خواندن تاریخ رویدادها (مانند بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی) و دیدن تصاویر و نقشه قلمرو آنها و یا دیدن فیلم برداشت عینی تری از امپریالیسم خواهیم داشت، ولی وقتی ابزارهای جنگ سخت، پوشش مخملی و نرم به تن می کنند و گرگ لباس میش می شود موضوع پیچیده می شود. آن وقت است که امپریالیسم سمبل خیرخواهی جهانی می شود. نمی توانیم به راحتی درک کنیم نشر قرآن، ساخت مساجد، اجرای دمکراسی و برکنارگذاشتن حکام مستبد مانند صدام، اختصاص شبکه های رایگان ماهواره و خدمات وسیع اینترنت با امکانات اعجاب انگیزش چه معنایی دارد. 

اما واقعیت این است که: 
از قدیم گفته اند «هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمی گیره. » بسیاری از افراد فکر نمی کنند که چرا در فضای مجازی ما از خدمات امپرسالیسم رسانه برخورداریم. آیا نذر دارند و کارشان قربه الی الله است؟! خدمات امپریالیسم رسانه ای (گوگل، فیس بوک، لاین، وایبر، واتس آپ، تانگو، تلگرام، ایستناگرام و. . . ) با اشراب فرهنگ لیبرال دمکراسی مستقیما یا با واسطه زیر آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا [2] و سازمان سیا است، بنابراین طبیعی است در مسیر سلطه جهانی و جهانی شدن این نظام برخلاف مبانی خود عمل نمی کند و خدماتی به مردم جهان ارائه نمی دهد که مبانی اش را طرد یا نفی یا محو کند. 
امپریالیسم نظامی، سیاسی و اقتصادی را نباید جدای از امپریالیسم فرهنگی (رسانه ای) در نظر بگیریم؛ اینها برای سیطره نظام لیبرال دمکراسی الحادی غرب با هم تعامل و ارتباط تنگاتنگ دارند. آمریکا رسماً هزینة کلان خودش برای سلطة فرهنگی را اعلام میکند و قصد دارد فرهنگ و نظام ارزشی خود را از طریق رسانههای مختلف، تهاجم و ناتوی فرهنگی، جایگزین فرهنگ اسلامی کنند. برنامة ایران و اسلام هراسی در قالب محصولات سینمایی و بازی های آنلاین شهرک های هالیود و شرکت آمریکایی کوما است. برخی از آنها عبارتند از: در قالب یازده سپتامبر، بازیهای رایانهای (مانند مسابقه سوارکاران[3]، آیین قاتل، پرندگان خشمگین[4]، اقامتگاه شیطان[5]، شاهزاده ایرانی[6]، میدان نبرد 3 و. . . ) و فیلم های سینمایی (مانند محاصره، زمانی برای خیانت، 300، آرگو، تهاجم، پرسپولیس، فرار از تهران، مستند نسل جدید تهران، خانه ای از شن و مه، بدون دخترم هرگز، هواپیمای ۱۰۳، مستند ترس مقدس، سنگسار ثریا، اسکندر، کشتی گیر و. . . ). [7]

پی نوشت :
1. داریوش آشوری، دانشنامه
ٔ سیاسی، ص۲۷. 2 . National Security Agency(NSA)
3. هدف آن ترساندن مردم جهان از سپاه پاسداران و انرژی هسته ای ایران. 
4. 
Angry Birds 
5. 
Resident Evil 
6. 
prince of Persia
7 . 
http://forum.bidari-andishe.ir/ http://farhangi.um.ac.ir/portal/?q=node/16348
**************
منبع: صدهزاران دام و دانه است ای خدا، محمدحسین قدیری، ص15و16. کتابخانه سایت اسک دین

نظام امپریالیسم رسانه ۲

۹۶/۱۱/۰۸

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.